Ojciec Pio do Chorych

Pamiętajmy o aniołach

U zarania historii Zbawienia Pan Bóg skierował do Mojżesza takie słowa: "Oto Ja posyłam anioła przed tobą, aby cię strzegł w czasie twojej drogi i doprowadził cię do miejsca, które ci wyznaczyłem. Szanuj go i bądź uważny na jego słowa" (Wj 23, 20-21). Zachowują one ciągle swoją aktualność i uniwersalność, odnosząc się do każdego z nas.
My jednak zbyt często zapominamy lub nie traktujemy poważnie Bożych posłańców, niedostrzegalnych dla naszych oczu, którzy czuwają nad nami od dnia poczęcia, towarzyszą nam nieustannie i pragną naszego dobra. Co jednak najważniejsze, aniołowie, nasi stróżowie, bronią nas ze wszystkich sił przed niszczycielską siłą szatana i destrukcyjnymi skłonnościami naszej natury - przed obrażaniem Boga, przed grzechem.
"Bądź uważny na jego słowa..." Kto zaufał Bogu i wytężył słuch nie potrzebuje się bać. Aniołowie są "przedłużeniem" opiekuńczych ramion Boga...
Mi - cha- el! (Któż jak Bóg!) Ileż mocy i miłości Bożej w okrzyku św. Michała Archanioła, którym strącił z nieba buntownika, dotąd "Jaśniejącego", wraz z jego stronnikami! (Iz. 14, 12-13)

Znany jest kult o. Pio do św. Michała Archanioła, podobnie, jak jego miłość i zażyłość z Aniołem Stróżem, którego niekiedy pieszczotliwie nazywał "Aniołkiem", czy "Towarzyszem swojego dzieciństwa", lecz czasami ... bywał zagniewany z powodu jego opóźnionego przybycia - podczas wyczerpujących walk i napaści szatańskich (czyt. "Listy Ojca Pio").
Św. Michał Archanioł jest patronem kapucyńskiej prowincji Foggia. W dawniejszych czasach, na Górze Gargano (położonej w pobliżu San Giovanni Rotondo) miały miejsce czterokrotnie objawienia tego Wodza Niebieskich Zastępów. Dziś na Monte Sant' Angelo mieści się "niebiańska bazylika", grota -sanktuarium, której początki sięgają V wieku - miejsce, do którego od dawna pielgrzymuje się... Kiedy przybył tu św. Franciszek, modlił się całą noc na zewnątrz groty, obawiając się swoim wejściem sprofanować sanktuarium. Na miejscu tym do dziś pozostał kamień z wyrytą przezeń grecką literą "tau" - znakiem jego obecnosci i pokory.

Na temat interwencji anielskich, można by podawac różne przykłady, przytaczać objawienia świętych... w zwykłym, codziennym życiu wyswiadczanej nam pomocy najczęściej nie zauważamy. Jednakże choroba jest niekiedy taką szczególną sytuacją, kiedy nie można liczyć ani na siebie, ani na pomoc nikogo z ludzi. Przypominam sobie, jak sama pewnego zimowego wieczoru zmuszona byłam prosić Anioła Stróża, by zastąpił mnie i zaopiekował się kimś... Przekonałam się wówczas, jak dobrym i przewidującym jest on towarzyszem. To tylko drobny przykład niezliczonych w naszym życiu interwencji niewidzialnego świata, akt czystej miłości, przekonujący o gotowości naszych niestrudzonych Przyjaciół.
"Bądź uważny na jego słowa", powiedział Pan Bóg...

© Maria Chełmińska, sierpień 2001r.